NATURE

Koncert iz ciklusa šefa dirigenta

O KONCERTU

Priroda je priča o stalnom kretanju – ciklusima života i neprekidnoj vezi između čovjeka i svijeta koji ga okružuje. Vivaldijeva Četiri godišnja doba opisuju snagu promjene i njenu ljepotu, dok Beetovenova Pastoralna simfonija oslikava unutrašnji mir i radost koji nalazimo u prirodi. Koncert “Nature” vraća nas korijenima, gdje muzika postaje veza između čovjeka i svijeta.

NA PROGRAMU

Antonio Vivaldi  – Četiri godišnja doba (Le quattro stagioni)
Ludwig van Beethoven – Simfonija br. 6 u F-duru, Op. 68 “Pastoralna”

Mihnea Ignat, dirigent

Rođen u Craiovi (Rumunija) 1980. godine. Jedan je od vodećih rumunskih dirigenata svoje generacije. Trenutno radi kao stalni dirigent Rumunske nacionalne opere u Temišvaru, te muzički direktor Simfonijskog orkestra grada Elchea (Španija). U period između 2018. i 2020. godine bio je glavni gostujući dirigent Rumunske nacionalne opere u Bukureštu, između 2005. i 2017.  muzički direktor Filharmonijskog orkestra Univerziteta u Alicanteu (Španija) i također gostujući dirigent Nacionalnog simfonijskog orkestra Dominikanske Republike tokom sezone 2009/2010.

U oktobru 2010. godine nagrađen je posebnom nagradom Filharmonijskog orkestra Toscanini na Internacionalnom takmičenju dirigenata “A. Toscanini” održanom u Parmi (Italija). Također je bio polufinalist Međunarodnog dirigentskog takmičenja “D. Flick” (London, 2008) i Međunarodnog dirigentskog takmičenja “G. Solti” (Frankfurt, 2008). Od 2009. do 2014. godine radio je kao asistent maestra D. Kitajenka s orkestrima kao što su Berlinska filharmonija, Gewandhaus orkestar iz Leipziga, Münchenska filharmonija, Zagrebačka filharmonija itd. Također je bio asistent maestrima Jesús López Cobos i Josep Pons.

Među orkestrima kojima je Mihnea Ignat dirigovao izdvajaju se Simfonijski orkestar radija iz Madrida Irski nacionalni simfonijski orkestar (RTÉ), Simfonijski orkestar Rumunskog nacionalnog radija, Kraljevski simfonijski orkestar Seville, Zagrebačka filharmonija, Filharmonijski orkestar Toscanini (Parma, Italija), Kraljevska filharmonija Galicia (Santiago de Compostela, Španija), Filharmonijski orkestar Malage, Orkestar Sarajevske filharmonije, itd. Sarađivao je s mnogim poznatim solistima poput Juan Diego Flórez, Jerome Lowenthal, John O'Conor, Stefan Milenkovich, Ning Feng, Celine Byrne, Liviu Prunaru, Lina Tur Bonet, Renata Pokupić, Ilana Vered, Miguel Ángel Estrella, Viktor Derevianko , Alexandru Tomescu i dr.

Diplomirao je kao orkestarski dirigent s najvišim ocjenama na Nacionalnom univerzitetu za muziku u Bukureštu, gdje je također studirao i kompoziciju. Nakon toga, na istom univerzitetu, stiče zvanje magistra orkestralnog dirigovanja pod vodstvom renomiranog rumunskog dirigenta Horia Andreescua.

Valentin Serban, violina

Valentin Șerban je svoje obrazovanje započeo u rodnom gradu Brașovu, u Srednjoj muzičkoj školi, a kasnije na Univerzitetu Transilvanija. Među njegovim prvim profesorima violine bili su Valeriu Rogacev, Daniel Podlovschi, Ștefan Gheorghiu, Adam Han-Gorski i Ilarion Ionescu-Galați. Nastavio je master studije na Univerzitetu za muziku i scenske umjetnosti u Grazu, pod mentorstvom Silvije Marcovici. Tokom godina, inspirisali su ga brojni veliki violinisti putem majstorskih radionica koje su držali, poput Leonidasa Kavakosa, Ivryja Gitlisa, Davida Grimana, Mihaele Martin, Alexandrua Tomescua, Arlette Bonamy i Christopha Wynekena.

Pobjednik je takmičenja Andrea Postacchini u Italiji, Mihail Jora, Ștefan Ruha i Remember Enescu u Rumuniji. Nakon osvajanja Grand Prixa na Enescu takmičenju 2020-2021. godine, pozvan je da nastupi kao solista na izdanju Enescu festivala 2021. godine sa Zagrebačkom filharmonijom, te na otvaranju Enescu takmičenja 2022. godine, zajedno s pobjednicima ostale dvije kategorije, u Beethovenovom Trostrukom koncertu.

Koncerti za violinu čine značajan dio njegovog repertoara, a Valentin Șerban s jednakom posvećenošću i strašću izvodi više od 20 solističkih djela. Ipak, pronalazi pravo zadovoljstvo u angažmanu u kamernim muzičkim projektima, često nekonvencionalne prirode. Konstantno se trudi popularizirati klasičnu muziku u nekonvencionalnim prostorima i među mladom publikom, kao suosnivač projekta Eyes Wide Shut i nacionalne turneje Vibrations.

Surađivao je s umjetnicima poput Midori, Alina Pogostkina, Andrei Ioniță, Erik Schumann, Alissa Margulis, Alexander Buzlov, Konstantin Heidrich, Claudio Bohórquez, Julia Hamos, Viviane Hagner, Vladimir Mendelssohn, Philippe Graffin i Nicolas Dautricourt, nastupajući na scenama kao što su Pariška filharmonija, Konzerthaus Berlin, Queen Elisabeth Hall u Antwerpenu, Rumunski ateneum, Opéra de Dijon i Le Volcan u Le Havreu.

Pet godina Valentin Șerban bio je član prestižnog ansambla Les Dissonances, pod vođstvom violiniste Davida Grimana. Bio je violinista i koncertmajstor Rumunskog omladinskog orkestra, a od aprila 2023. godine obavlja dužnost koncertmajstora Filharmonije George Enescu u Bukureštu.

Datum: 12.09.2025
Vrijeme: 20h
Dirigent: Mihnea Ignat 
Solista: Valentin Șerban

 

 

CIJENE ULAZNICA:

I ZONA
(LOŽE)

30 KM

II ZONA
(PARTER)

20 KM

III ZONA (BALKON I GALERIJE)

10 KM

Karte možete kupiti online, te svim prodajnim mjestima sistema kupikartu.ba.

imate pitanje?

Skip to content